KSeF zostanie przesunięty

Termin na wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zostanie przesunięty. 

KSeF miał obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. Jednak najprawdopodobniej nie wejdzie w życie w pierwotnie zakładanym terminie – poinformował dzisiaj Minister Finansów Andrzej Domański. 

Podczas konferencji prasowej, Minister Finansów Andrzej Domański poinformował o „krytycznych błędach” kodu w zakresie funkcjonalności i wydajności systemu e-faktur, które uniemożliwiają jego wejście w życie od 1 lipca 2024 r. Zapewnił również, że Ministerstwo Finansów, dbając o stabilność obrotu gospodarczego, nie chce dopuścić do jego paraliżu. 
Zapowiedziano przetarg na zewnętrzny audyt KSeF oraz dalsze konsultacje. Jednocześnie Minister Finansów potwierdził, że KSeF zostanie wprowadzony możliwie jak najszybciej. 
Dla przypomnienia, korzystanie z KSeF oraz wystawianie i otrzymywanie faktur drogą elektroniczną jest obecnie dobrowolne. 
Obowiązek użytkowania KSeF miał być obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. dla większości polskich podatników. 

Na chwilę obecną żadne zmiany legislacyjne nie zostały nawet zaproponowane. Konferencja prasowa Ministra Finansów jest zapewne pierwszym krokiem do odpowiednich zmian w ustawie. 

Zapraszając do korzystania z naszych usług łączę pozdrowienia.

Z poważaniem

Leszek Nowak
Prezes Zarządu